Udogodnienia dla niepe?nosprawnych Informacje dla nies?ysz?cych Duży kontrast
MEN | CKE | OKE | PUW

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rz-w tel. 17 867-11-42, 17 867-11-49,
fax. 17 867-11-48
mail: kuratorium@ko.rzeszow.pl

Sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek

Sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie na 57. międzynarodowej olimpiadzie przedmiotowej.

Międzynarodowe olimpiady przedmiotowe to coroczne konkursy z różnych dziedzin nauki, w których udział biorą uczniowie z całego świata. Olimpiady są oddzielnymi konkursami, w których każdy ma własnego, niezależnego organizatora. Ich celem jest wypromowanie nauki, a sam udział jest wyróżnieniem dla najwybitniejszych uczniów z całego świata.

Międzynarodowa olimpiada matematyczna (ang. International Mathematical Olympiad, IMO) – coroczny konkurs matematyczny dla uczniów szkół średnich (lub młodszych, np. Terence Tao), jest najstarszą międzynarodową olimpiadą przedmiotową.

Pierwsze zawody odbyły się w Rumunii w 1959 roku. Polska trzykrotnie była gospodarzem: w 1963 r. (Warszawa, Wrocław), w 1972 r. (Toruń), w 1986 r. (Warszawa).

W 2016 r. Hong Kong był gospodarzem 57. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO) konkursu, w którym brali udział uczniowie z ponad 100 krajów i regionów, od 6 - 16 lipca 2016.
Zawody trwają dwa dni. Uczestnicy otrzymują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Na ich rozwiązanie uczestnicy mają 4,5 godziny. Zadania dotyczą m.in. algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki.

Dwóch uczniów szkoły Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II  w Rzeszowie Radomił Baran (lat 15, obecnie uczeń II klasy) i Mateusz Kobak (lat 18, obecnie absolwent) wystąpiło w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Hong Kongu w lipcu 2016 roku.
Mateusz Kobak zdobył srebrny medal, zaś Radomił  Baran wyróżnienie honorowe.

To duży sukces uczniów, szkoły oraz Podkarpacia. 

W historii startów na tym najwyższym poziomie nigdy jednego roku nie reprezentowali Podkarpacia dwaj uczniowie - i to z jednej szkoły.

Opiekunem obu uczniów jest Mariusz Kraus - nauczyciel matematyki w liceum.
Finalistom, ich rodzicom i  nauczycielowi serdecznie gratulujemy.


Podkarpacki Kurator Oświaty

       Małgorzta Rauch

Drukuj artykuł >>

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie