Udogodnienia dla niepe?nosprawnych Informacje dla nies?ysz?cych Duży kontrast
MEN | CKE | OKE | PUW

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rz-w tel. 17 867-11-42, 17 867-11-49,
fax. 17 867-11-48
mail: kuratorium@ko.rzeszow.pl

Robotycy z Grodziska Górnego finalistami

Robotycy z Grodziska Górnego finalistami Światowego Konkursu Botball 2016 w St. Augustine na Florydzie (USA).

Trzeci raz z rzędu reprezentacja Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym wzięła udział w Światowym Finale Konkursu Budowy i Programowania Robotów Botball 2016 w St. Augustine (Floryda, USA). Poprzednie edycje tego konkursu odbyły się w Los Angeles (2014) oraz Albuquerque (2015). W 2015 roku, podczas finału Botball w Albuquerque, gimnazjaliści z Grodziska Górnego zaskoczyli wszystkich uczestników wygrywając jedną z kategorii głównych, w drugiej zajęli IV miejsce. W klasyfikacji generalnej, podczas wspomnianego konkursu, zajęli wysokie 6 miejsce, co było olbrzymim osiągnięciem, ponieważ w finale brały udział 64 drużyny.

W bieżącym roku, podczas Światowego Finału Botball w St. Augustine reprezentacja Zespołu Szkół z Grodziska Górnego potwierdziła swoje miejsce w czołówce szkół, które w sposób szczególny zajmują się nauczaniem programowania i robotyki.

Konkurs Botball jest organizowany od 1993 roku przez KISS Institute for Practical Robotics w Norman (Oklahoma, USA). Jest on w rzeczywistości bardzo rozbudowanym programem edukacyjnym przygotowującym uczniów szkół średnich do studiów technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem automatyki i programowania. Uczniowie biorący udział w tym programie muszą zbudować roboty, które w najskuteczniejszy sposób wykonają zadania określone w konkursie. Mają także obowiązek stworzyć wnikliwą dokumentację pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w swoim zespole, szczegółowym harmonogram prac oraz dokumentacją techniczną robotów, wykonaną za pomocą programów typu CAD. Całość musiała być sporządzana w języku angielskim, także w tym języku uczniowie mieli obowiązek zaprezentować swoją pracę komisji konkursowej.

Sam konkurs podzielony jest na trzy kategorie:

- Dokumentacja konkursowa – ocena wytworzonej dokumentacji oraz prezentacja prac drużyny.

- Seeding Rounds – roboty, zbudowane przez zespół uczniowski, prezentują swoje największe możliwości na całym stole konkursowym. W tej kategorii drużyna nie rywalizuje z przeciwnikiem i ma cały stół z zadaniami konkursowymi do swojej dyspozycji.

- Double Eliminations – dwie drużyny wraz z robotami rywalizują na jednym stole. Drużyna, która uzyska największą ilość punktów wygrywa i przechodzi do następnego etapu rozgrywek. W tej kategorii możliwe jest blokowanie robotów przeciwnika oraz przeszkadzanie w uzyskaniu większej ilości punktów.

Drużyna z Grodziska zajęła 10 miejsce w Seeding Rounds oraz dostała się do finału rozgrywek Double Elimination. Dodatkowo uzyskała ocenę 97% za dokumentację konkursową, co było jej najlepszym wynikiem w historii startów w Botball oraz świadczyło o poprawie kompetencji językowych uczestników turnieju.

W St. Augustine reprezentanci Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym zajęli w ogólnej klasyfikacji 9 miejsce (na 54 drużyny z całego świata). Dodatkowo zostali wyróżnieni przez sędziów nagrodami: za znakomitą synchronizację robotów (Outstanding Robot Collaboration/Synchrinization) oraz za wybitną konstrukcję robotów (Outstanding Robot Engineering).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach:

http://bajkirobotow.blogspot.com

http://zsleji.pl

 

robotycy1

robotycy2


robotycy3

robotycy4

Drukuj artykuł >>

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie